Sadık Ersöz 1962 yılında Ankara’da doğmuştur. İlk orta ve lise eğitimini 1979 yılında mezun olduğu TED Ankara Kolejinde tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1986 yılında mezun olan Dr. Sadık Ersöz Genel Cerrahi Uzmanlık eğitimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde almıştır.

Amerika Birleşik Devletlerinde Pittsburgh Üniversitesinde 2 yıl süreyle Organ Nakli, Karaciğer, Safra Yolları Cerrahisi üst ihtisası yapmıştır. (Pennsylvania Eyalet Lisans no: MT 027303T). Dünyada ilk karaciğer naklini 1963 yılında gerçekleştiren ve bu konuda en önemli isim olan Prof. Dr. Thomas Starzl’ın son asistanlarındandır.


 Amerika’daki eğitimi sonrasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışmalarına devam etmiş ve Ankara Üniversitesinde yapılan ilk karaciğer naklini 1994 yılında henüz bir genel cerrahi uzmanı olarak görev yaparken kadavra vericiden başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir.
 
Daha sonra 1997 yılında Doçent, 2003 yılında Profesörlüğe yükseltilmiştir. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2006-2009 yılları arasında Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı seçilmiş ve 2011 yılında Ankara Üniversitesindeki görevinden ayrılmıştır.
 
Medicana International Ankara Hastanesinde Ankara’nın ilk özel hastane böbrek nakli programını 2009 yılında ve benzer şekilde ilk karaciğer nakli programını 2011 yılında kurmuştur. 2015 yılına kadar Medicana International Ankara Hastanesinde Organ Nakli Merkezi Direktörü ve Cerrahi Bölümler Başkanı olarak görev yapmış ve çok sayıda organ nakli ameliyatını ekibi ile birlikte tamamlamıştır. Ayrıca 2016 yılında Ufuk Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı olarak böbrek nakli merkezini kurmuştur. 

Arnavutluk Cumhuriyetinde ilk böbrek naklini 2007, ilk karaciğer naklini ise 2013 yılında başarılı bir şekilde yapmış ve Cumhurbaşkanı Bujar Nishani tarafından 2015 yılında üstün hizmet madalyası ile ödüllendirilmiştir.

Avrupa Uzmanlar Birliğinin Organ Nakli Cerrahisi bölümünde Türkiye’ yi 10 yıl (2009 – 2019) süreyle temsil etmiştir ve sınav jüri üyesi olarak görev yapmıştır. Avrupa Organ Nakli Cerrahisi Onursal Diplomasını alan ilk Türk cerrahtır.
 
Karaciğer, safra yolları ve pankreas cerrahisinde uzmanlaşan Prof. Dr. Sadık Ersöz organ nakli cerrahisinin Türkiye’de gelişiminde önemli rol oynamıştır. Bu konularda yayınlanmış olan yurt içi ve yurt dışı çok sayıda çalışması bulunmaktadır.